Projekti – v teku

ENERG-UN

Energija in obnovljivi viri: mladi združeni za trajnostne prakse prihodnosti

Projekt ENERG-UN je usmerjen v krepitev čezmejnega sodelovanja med dijaki iz Hrvaške in Slovenije z namenom povečanja okoljske ozaveščenosti mladih ter razvoja njihovih znanj in veščin na področju trajnostnega razvoja in obnovljivih virov energije. Ključni izziv, ki ga projekt naslavlja, je potreba po aktivnejšem vključevanju mladih v boj proti podnebnim spremembam skozi izobraževanje, izmenjavo znanja in praktično delo.

Skozi skupne delavnice, mobilnosti in uporabo inovativnih didaktičnih orodij dijaki pridobivajo praktična znanja o zelenih tehnologijah in ukrepih za zmanjšanje emisij CO₂. Projekt razvija njihove komunikacijske, timske in kritične veščine, spodbuja medkulturno razumevanje ter krepi občutek skupnosti in pripadnosti.

V partnerstvu s Srednjo šolo Ivanec in Evropskim kulturnim in tehnološkim centrom Maribor projekt gradi ekosistem čezmejnega sodelovanja in prispeva k razvoju inovativnih izobraževalnih praks za trajnostno prihodnost. Kvalitativni kazalniki uspeha vključujejo povečanje ravni znanja in angažiranosti mladih pri vprašanjih varstva okolja ter krepitev institucionalnega sodelovanja v regiji.

Projekt je v Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru Interreg programa Slovenija-Hrvaška.

Energija i obnovljivi izvori: mladi ujedinjeni za održive prakse budućnosti

Projekt je sufinanciran iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Interreg programa Slovenija – Hrvatska.

Proračun projekta: 19.968,00 EUR                             

ESRR sredstva 15.974,40 EUR

Trajanje projekta 1. 5. 2025 – 31. 12. 2025

Vodilni partner: Srednja škola Ivanec (HR)

Partner: Evropski kulturni in tehnološki center Maribor (SI)

www.si-hr.eu/2127/energ-un

POP znanost

Popularizacija znanosti za zmanjšanje bega možganov v Sloveniji

S februarjem 2025 se je uradno začel projekt POP Znanost, katerega glavni cilj je zmanjšanje bega možganov in krepitev znanstvene kulture v Sloveniji. Projekt združuje ključne partnerje, ki bodo s skupnimi močmi izboljšali dostopnost znanstvenih vsebin, povezali raziskovalce in mlade ter prispevali k razvoju inovativnega okolja v državi.

O projektu in partnerjih Projekt POP Znanost združuje štiri pomembne organizacije, ki delujejo na področju znanosti, izobraževanja in tehnologije:

  • ASEF (Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija), ki povezuje slovenske raziskovalce po svetu in jim omogoča dostop do mednarodnih priložnosti,
  • Evropski kulturni in tehnološki center Maribor (EKTC Maribor), so.p., ki izvaja neformalno izobraževanje ter promovira znanost med mladimi,
  • Slovensko društvo za umetno inteligenco (SLAIS), ki spodbuja raziskovanje in prenos umetne inteligence v tehnologijo in industrijo,
  • Slovensko društvo INFORMATIKA, ki profesionalizira področje informatike in organizira pomembne strokovne dogodke.

Glavne aktivnosti projekta V naslednjih dveh letih bo projekt POP Znanost izvedel:

  • Analize in raziskave za izboljšanje prilagojenih pristopov k popularizaciji znanosti,
  • Vzpostavitev digitalnega portala za lažje sodelovanje med raziskovalci, mladimi in industrijo,
  • Izobraževalne aktivnosti v obliki delavnic, tekmovanj in mentorstva,
  • Nacionalni festival znanosti, ki bo prispeval k povečanju zanimanja za znanost med mladimi,
  • Mreženje in zagovorniške akcije, namenjene izboljšanju statusa znanosti v Sloveniji.

Ciljne skupine in dolgoročni vpliv Projekt bo vključeval mlade (osnovnošolce, srednješolce in študente), raziskovalce, izobraževalne institucije, nevladne organizacije in ključne odločevalce na področju znanosti. 

Projekt financira Ministrstvo za javno upravo Republike Slovenije v okviru Javnega razpisa za razvoj in profesionalizacijo nevladnih organizacij in prostovoljstva 2024.

S projektom POP Znanost gradimo prihodnost, kjer bo znanost v Sloveniji dostopnejša, privlačnejša in bolj povezana z mladimi ter industrijo.